Boje v meste 2013

Pri príležitosti 68. výročia oslobodenia Bratislavy spod fašistickej okupácie sa uskutočnila 8. mája 2013 (Deň víťazstva nad fašizmom) rekonštrukcia bojov z roku 1945. Podujatie organizuje Klub vojenskej histórie Carpathia v spolupráci s Klubom vojenskej histórie SlovenskoKlubom vojenskej histórie Pressburg a Klubom historických vojenských vozidiel Sahara na Jesenského ulici v Bratislave pod názvom „Boje v meste 1945“. Pripomínajú nám dôležitosť mieru a uctievajú si tak pamiatku padlých.
Pred 68 rokmi padlo pri oslobodzovaní Bratislavy približne 740 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 120 civilistov. Tieto udalosti dodnes pripomína vojenský cintorín s pamätníkom na Slavíne.
Príslušníci Regrutačnej skupiny OS SR na Námestí Eugena Suchoňa pred Filharmóniou vo svojom stane informovali o aktuálnych možnostiach stať sa profesionálnym vojakom. Deti si skúšali vojenskú výzbroj, a ktoré chcelo, si dalo pomaľovať tvár vojenskými maskovacími farbami. Multifunkčný prápor Hlohovec podával vojenský guľáš.

Harmonogram:
• 14:00 a 16:00 ukážky historických bojov
• 15:00 – 15:30 prezentácia vojenskej techniky


Zväčšiť mapu

Fotogaléria:

Video: